Yeni koşu koçum: Gear S

30 Kasım 2014

Yaklaşık bir yıldır kullandığım koşu saatim Nike+ Sportwatch GPS, iki ay önce kordonundan yırtılmıştı. İnceleme için satın aldığım mağazaya geri götürdüm ve üretim hatası sonucu çıktı. Tam o sırada Samsung, Gear S’i duyurmuştu. Ben de saatin yenisini almak yerine Gear S almaya karar vermiştim.

Gear S aslında tam olarak bir koşu saati değil, saat de değil. Onu “akıllı cihaz” olarak tanımlamak daha doğru olur. Ben sadece koşu ile ilgili özellikleriyle ilgilendiğim ve bu ihtiyaçlarımı fazlasıyla karşıladığı için tercih ettim. Gear S ile birkaç koşuya çıktım, şimdilik önemli bir problemle karşılaşmadım. Yalnız, koşu sırasında gösterilen ekran da özelleştirilebilseydi kusursuz olurdu. En üstte büyük puntolarla mesafe sabit olarak gösteriliyor. Alt kısımda ise küçük puntolarla kalori, nabız, saat, süre, tempo gibi değerler sıralanıyor. Şahsen ben koşarken sadece mesafe, pace ve toplam süreyi görmeyi tercih ediyorum. Bunun dışında, nabız ölçüm özelliği de kapatılabilir olsaydı güç tasarrufu sağlanabilirdi. S Health uygulamasında bu tür ayarlar mevcut ancak Nike+ Running uygulamasının herhangi bir ayar bölümü bulunmuyor, Android’teki Nike+ Running uygulamasındaki profili ve ayarları geçerli kabul ediyor. Fakat bunlar tamamen yazılımsal konular. Büyük ihtimalle bu tür güncellemeler gelecektir.

Diğer koşu saatlerini deneyimleme şansım olmadı ama Nike+ Sportwatch GPS ile kıysaladığımda öne çıkan başlıca özellikleri:

  • Yüksek çözünürlüklü renkli ekranı var.
  • Müzik çaları var.
  • Nabız ölçümü için göğüs bandına ihtiyacı yok, ölçümü bilekten yapabiliyor.
  • SIM kart desteği var. Bu sayede bilgisayar veya telefona ihtiyaç duymuyor. Koşular doğrudan Nike web sitesine aktarılabiliyor ve Facebook’ta paylaşılabiliyor.
  • Gear Circle (bluetooth kulaklık) kulaklığa bağlanabiliyor. Böylelikle “rahatsız etme” modu açık değilse koşu esnasında gelen çağrılara da yanıt verilebiliyor.
  • Değiştirilebilir kordona sahip.

Nike+ Sportwatch GPS’e göre dezavantajları:

  • Pili yaklaşık 1 gün dayanıyor.
  • Nike+ Running uygulamasında koşu esnasında gösterilen değerler özelleştirilemiyor.

Gear S’in koşu dışında birçok özelliği de mevcut fakat dediğim gibi benim ilgilendiğim tarafı sadece koşu kısmı. Resmi tanıtım filmini de buradan izleyebilirsiniz.