Dijital Yaratıcılığın Kalıpları

17 Eylül 2010

Yaratıcılığın ve yaratıcı sürecin nasıl işlediğine dair yapılan bilimsel araştırmalar son yıllarda önem kazanmaya başladı. Başta reklamcılar olmak üzere işi fikir üretmek olanlar, yaratıcı süreçlerini matematiksel bir formülle destekleyerek işlerinde başarılı olmanın yollarını arıyorlar. 

Bu kapsamda yapılan en önemli çalışmalardan birisi SIT’den (Systematic Inventive Thinking) Jacob Goldenberg, Amnon Levav, David Mazursky ve Sorin Solomon’a ait. Ekip, bu çalışmanın sonuçlarını 2009 yılında piyasa sürülen “Cracking the Ad Code” isimli kitapta topladı. Konvansiyonel reklamcılığın yaratıcı kalıplarını ortaya koyan bu çalışmanın ışığında, proje danışmanım Yüce Zerey ile birlikte çalışmanın bir benzerini dijital reklamcılık kapsamında ele aldık.

Dijital reklamcılıkta yaratıcı işlerin belirli modellere sahip olup olmadığını araştırmak için ödül kazanmış 100’e yakın reklamı çözümleyerek inceledik. Çalışma sonucunda, üretim biçimi ortak olan 6 yaratıcı model belirledik.

  1. Content (İçerik)

  2. Interaction (Etkileşim)

  3. Unification (Birleştirme)

  4. Customization (Kişiselleştirme)

  5. Entertaining (Eğlenceye Çevirme)

  6. Story Telling (Hikâye Anlatma)

Marketing Türkiye

Marketing Türkiye, 15.09.2010

Bu yazı, Bilgi Üniversitesi – Pazarlama İletişimi / Reklam Tasarımı yüksek lisans programında hazırlanmış kapsamlı bir projenin sonuçlarını içermektedir. Proje ilk olarak Marketing Türkiye / IP dergisinin 15 Eylül 2010 tarihli sayısında yayımlanmıştır.