bouncerate

Bounce rate nedir, nasıl iyileştirilir?

22 Şubat 2014

Bir ürününüz için reklam kampanyası yaptığınızı düşünelim. Hedef kitleyi, zamanlamayı ve medya planlamayı doğru kurguladığınızı varsayalım. Reklamlarınız yayınlanmaya başladıktan sonra fark ettiniz ki, mağazaya giren müşteri sayısında ciddi bir artış görülmesine rağmen satışlarda hiç bir artış olmuyor. Üstelik bu müşterilerin büyük bir oranı, diğer ürünlere şöyle bir göz ucuyla dahi bakmadan mağazayı terk ediyorlar. İşte bu oranın e-ticaret ve dijital pazarlama jargonundaki karşılığı bounce rate‘tir. Bu istatiksel değer, pazarlama performansını ölçmede ve iyileştirmede önemli ipuçları verir.

Google Analytics, hemen çıkma oranı olarak Türkçeleştirdiği bounce rate’i şöyle tanımlıyor: bir siteden çıkmadan önce yalnızca tek bir sayfanın görüntülendiği ziyaretlerin yüzdesidir. Yani, sitenizdeki bir sayfaya bir şekilde (organik, ödemeli, doğrudan vb) inilmiş ve hiç bir işlem yapılmadan siteden çıkılmış ziyaretlerin sayısının, tüm ziyaretlere göre yüzde cinsinden oranıdır. Oran yükseliyorsa yanlış yolda, düşüyorsa doğru yoldasınız demektir.

Yukarıda verdiğim mağaza örneğinden devam edecek olursak, böyle bir durumda çözüm arayışları aşağı yukarı bellidir. Müşteriler mağazaya kadar geldiklerine göre reklamda verilen vaatle ilgileniyor ama karşılığını mağazada bulamıyor demektir. Bu durumda, ya reklamın vaadi yanlış / abartılı ya da mağazada bir problem olmalı. Kampanyasını yaptığımız ürün mağazada var mı? Ürünün etiket fiyatı ile reklamda vaat edilen fiyatı aynı mı? Raf düzeni doğru planlanmış mı? Sınıflandırma doğru yapılmış mı? Otopark güvenli mi? Hijyenik önlemler alınmış mı? Personel, ürünler hakkında yeterli teknik bilgiye sahip mi?.. Buna benzer birçok soruyla eksikleri bulup iyileştirilmeler yapılabilir. Bir online mağazada da durum bundan çok farklı değildir. Nasıl ki bir müşteri, mağazanın otoparkında aracını tehdit eden bir unsur gördüğünde orayı terk ediyorsa; web sayfalarında da bilgisayarını tehdit virüs, çerez vb. unsurlarla karşılaştığında hemen sayfayı kapatır.

Peki bu veriler ne işe yarıyor, nasıl okunmalı? Örneğin, aşağıda ekran görüntüleri alınmış örneklere baktığımızda, mobil versiyon için bounce rate’lerinin yüksek olduğunu görüyoruz. Aynı şekilde bağlantı gönderen kaynaklar arasında social değerinin yüksekliği de göze çarpıyor. Bunlar şu anlamlara geliyor: eğer mobil mecrada reklam vermişsek reklam metninde, mesajında veya vaadinde yanlışlık yapmış olabiliriz. Zamanlama, medya planlama ve hedef kitle seçiminde hatalar olabilir. Bunların doğruluğundan eminsek sitenin mobil arayüzünün sağlıklı çalışıp çalışmadığını test etmeliyiz. Diğer taraftan, sosyal mecra seçiminde de hatalar olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bounce rate nasıl iyileştirilir?

İçerik

 • İçeriğinizi kısa tutun.
 • Yazım kurallarına uyun.
 • Yazdığınız her kelimenin arama motorlarında indeksleneceğini ve bunun ileride olumlu ya da olumsuz sonuçlarla karşınıza çıkacağını unutmayın; kelime seçimlerini bu bilinçle yapın.
 • Görsellerinizin dosya boyutlarını makul seviyelere indirin. Bununla birlikte görüntü kalitesinin bozulmamasına da özen gösterin.
 • İçeriğinizi belirli zaman aralıklarında güncelleyin.

Kodlama

 • Tüm browser ve işletim sistemlerine uygun script ve kodlama dilleri kullanın.
 • Title, description, keywords gibi kodların sayfa içeriğinizi doğru özetlediğinden emin olun; yanıltıcı ve gereksiz verileri eklemeyin.

Tasarım

 • Sade ve kolay anlaşılır bir layout tercih edin.
 • Kullanılabilirlik ve kullanıcı deneyimini dikkate alın.
 • Site tasarımının, kurumsal kimliğinizle ve tüm sayfaların birbiriyle uyumlu olmasına dikkat edin.
 • Navigasyon kolay ulaşılır bir yerde olmalı.
 • Sitenizin mobil ve tablet cihazlar için rafine edilmiş bir versiyonu olsun.
 • Tasarımlarınızı Flash yerine HTML 5 ile renklendirin

Trafik

 • Mümkün olduğunca harici linkler vermekten kaçının veya yeni bir pencerede açılacak şekilde verin.
 • Dahili linkler kullanmaya çalışın.
 • Otomatik açılan yeni pencereler kullanmayın.
 • Reklam mesajınızı ve anahtar kelimeleri hedef sayfanızla uyumlu olacak şekilde optimize edin.

İster bir ürün satıyor olun ister bir hizmet, günümüzde en güçlü pazarlama aracınız web sitenizdir. Sitenizin bounce rate’ni iyileştirdiğinizde hem bütçenizin boşa gitmesini önlemiş olursunuz hem de potansiyel müşterilerinize itici görünmekten kurtulup onları kazanma şansı yakalarsınız. Ayrıca sayfalarınızın organik arama sonuçlarında üst sıralarda listelenmesini sağlamış olursunuz.

Görsel: http://www.photo-dictionary.com/photofiles/list/3534/8991emergency_exit.jpg